کرم خاکی | کرم خاکی در تبریز | کرم خاکی در ارومیه

کرم خاکی | کرم خاکی در تبریز | کرم خاکی در ارومیه | کرم خاکی در تهران

تاربخچه و کلیات

 

از نظر پیشینه تاریخی كرم خاكی در حدود 600 میلیون سال پیش به وجود آمده و از آن زمان تا به حال شاهد تكامل گونه های مخلف گیاهی و جانوری بوده اند. شكل ظاهری این موجودات در طی این مدت تغییر چندانی پیدا نكرده و هم اكنون نیز بین گونه های مختلف آنها از این نظر تفاوت قابل توجهی به چشم نمیخورد.

در طبقه بندی که در ابتدای قرن نوزده ام صورت گرفت کرم خاکی در شاخه کرم های حلقوی، رده کم تاران قرار گرفت. به تمامی جانورانی که بدنی دراز و فاقد ضمایم واضح باشند کرم گفته می شود، کرم ها به دلیل داشتن یک انتهای قدامی یا سر که دارای اندام های حسی است و یک اندام خلفی یا دم، از اسفنج ها و مرجان ها و شاخه دارن تمایز پیدا کردند.

این موجودات ارزشمند به مدت چند میلیون سال اراضی موجود در سطح كره زمین را در كمال آرامش زیرو رو كرده و بدین ترتیب نقش مهمی در جریان چرخه عناصر ایفا نموده اند و در نهایت شرایط مساعد كنونی را در جهت رشد بهتر گیاهان به وجود آورده اند.

كرم های خاكی جانوریست با بدن استوانه ای شكل كه انتهای آن باریكتر میشود سطح شكمی آن نسبتا مسطح و كم رنگ تر بوده در صورتی كه سطح پشتی تیره تر است این جانور فاقد یك سر مشخص میباشد بدن آنها حلقه حلقه و تعداد قطعات بدن در گونه های مختلف متفاوت است هر قطعه از یك بند و هر دو بند به وسیله شیار عرضی از یكدیگر مجزا میگردند. فرورفتگی های سطح بدن كرم خاكی تا حفره عمومی بدن ادامه مییابد با  افزایش سن تعداد حلقه ها بیشتر می شود .هرحلقه از بدن كرم دارای یك سری ماهیچه حلقوی است كه با باز و بسته شدن ، توان جابجایی و حركت را به كرم می دهد . البته در این كار ، ماهیچه های حلقوی كمك می كنند .بدن یک کرم بالغ از 80 تا 100 حلقه تشکیل شده است.

در هر حلقه از بدن کرم به جز حلقه اول و حلقه آخر، 4 جفت تار موی ابریشم مانند وجود دارد. هر تار عبارت از یک میله کیتینی نوک تیز است که در یک کیسه اپیدرمی مخصوص واقع در درون دیواره بدن جای گرفته است.

 

کرم خاکی

کرم می­تواند به وسیله ماهیچه­های منقبض کننده، تار را در هر جهت حرکت داده و یا جلو و عقب بکشد.این تارها در زمانی که کرم در سوراخش قرار دارد و یا روی زمین حرکت می­کند مانند گیره یا میخ عمل می­نماید.

 

هرچند که کرم خاکی در تبریز سر چندان مشخصی ندارد، دهان آن در حلقه اول قرار دارد. دهان در بند اول قرار می گیرد و دارای ساختمان گوشتی بوده و فاقد هر گونه زائده سفت و محكم است . دهان در كرم های خاكی چهار شكل متفاوت داشته كه هر یك از آنها دارای نام ویژه ای می باشد مخرج نیز در انتهای بدن واقع گردیده است . مخرج کرم خاکی بیضی شکل و به طور عمودی در حلقه آخر قرار دارد.

نفریدیوپور یا روزنه دفعی كه در سطح شكمی در دو طرف بدن واقع شده و در تمام بندها به استثناء بند های 1 و3 وجود دارد این منافذ در انتهای غدد مترشحه آهكی می باشند و به كار دفع در بدن كرم خاكی كمك می كنند .

 فروش کرم خاکی در تهران و سایر شهرها

شرکت تک ورمی کمپوست آذربایجان به عنوان یک شرکت معتبر در زمینه فروش کرم خاکی در تهران ، کرم خاکی در تبریز و کرم خاکی در ارومیه و شهرهای دیگر فعالیت چشمگیری دارد . بهره مندی از نیروی مجرب و مطلع در زمینه فروش کرم خاکی در این شرکت موجب می شود شما با اطمینان و کسب اطلاعات کامل خرید نمایید . کرم خاکی در تهران و سایر شهرها دارای کاربرد بسیاری می باشد که با قیمت مناسب نیز به فروش می رسد .

برای خرید کرم خاکی در تهران باید به نحوه تغذیه کرم خاکی توجه نمایید . میزان مصرف مواد آلی بر میزان تشکیل ورمی کمپوست تاثیر می گذارد. همچنین مورد دیگری که در  هنگام خرید کرم خاکی در تهران باید به آن توجه نمایید میزان پروتئین آن می باشد ، بالخص برای افرادی که برای تغذیه طیور و ماهی به خرید کرم خاکی اقدام می نمایند .

 

نام عمومی کرم خاکی

به طور کلی در حدود 4300 گونه ی مختلف کرم خاکی وجود دارد، که بسته به موضوع کار و هدف تولید گونه های انتخابی می تواند متفاوت باشد. در کشور های مختلف با اسم های مختلفی کرم خاکی از آن یاد میکنند به عنوان مثال در انگلیس به آن کرم خاکی معمولی ( common earthworm  ) ، در آمریکای شمالی یه آن خزنده ی شب ( Night crawls )،در ترکیه Sulocan، در کشور های عربی با نام خراطین، در کانادا با نام کرم شبنم ( Dew worm ) یا ( Rain worm ) ، همچنین به دلیل کاربرد در ماهی گیری به آن Fishing worm  یا Angle worm  گفته می شود همچنین با نام های کرم باغچه Garden worm یا کرم قرمز Red worm  نیز یاد می شود.

برای تهیه کرم خاکی در ارومیه و تبریز می توانید با شرکت ورمی کمپوست تماس بگیرید.

 

 اندازه ی كرم های خاكی

كرم های خاكی از لحاظ اندازه و طول بدن دامنه وسیعی را در بر می گیرند . كوچكترین آنها گونه بیماستوس پاراووس با طول كمتر از دو سانتی متر وبزرگترین آنها لومبریكوس تریستریس بوده كه طول آن به سه متر نیز می رسد .

طول بدن كرم های خاكی حتی در یك گونه مشخص نیز بر حسب pH و رطوبت محیط زندگی تغییر می كند .

رنگ کرم های خاکی

رنگ كرم های خاكی تا حدود زیادی بستگی به وجود یا عدم وجود دانه های رنگی و یا سلول های رنگی دارد كه در لایه ماهیچه ای زیر كوتیكول وجود دارند . كرم های رنگین نظیر لومبریكوس تریستریس معمولا قرمز قهوه ای و یا تركیبی از آن و حتی گاهی متمایل به سبز هستند . نظیر گونه آلوبوفورا كلروتیكا كه سبز رنگ و دارای كمربند تناسلی قرمز رنگ است .

به طور كلی سطح شكمی كرم ها نسبت به سطح پشتی آنها دارای رنگ روشن تری است.

دسته ای از كرم های خاكی نیز بیرنگ و یا كم رنگند ولی به دلیل وجود هموگلوبین در خون آنها كه در مویرگ های سطحی جریان دارد ونیز شفاف بودن غشاء بدن به صورتی و یا متمایل به قرمز به نظر می رسند.

رنگ كرم های رنگین در فرمالین كاملا ثابت است در حالی كه در كرم های بیرنگ رنگ های صورتی وقرمز به سرعت ناپدید می شود .

رنگ كرم های خاكی بر حسب نوع محیط زیست و عمق خاك نیز متفاوت است مثلا كرم های سطح الارض خاك از كرم های تحت الارض رنگی ترند و یا آنهایی كه در بقایای گیاهی زندگی می كنند قرمزتر از سایر گونه ها هستند .

از طرفی رنگ گونه هایی كه در زیر سطح خاك بسر برده و از مواد معدنی تغذیه میكنند خاكستری و یا خاكستر مایل به آبی است .

رنگ گونه هایی هم كه درنقاط نسبتا خشك زندگی می كنند اغلب تیره تر از كرمهای مناطق مرطوب است .

 

اجزای بدن کرم های خاکی

– پیش دهان

– موهای سطح بدن

– اندام تناسلی نر

– اندام تناسلی ماده

– مخرج

کرم های خاکی ، لوله ای شکل ، حلقه حلقه و موهایی ریز دارند و از سهم قابل توجهی در زیتوده بی مهرگان خاک برخوردارند.

بر روی سطح بدن ، مایع حفره ای وجود دارد كه به تنفس و دفاع بدن از طریق كشتن باكتری ها و سایر انگلهای موثر بر كرم خاكی ، كمك می كند وهمچنین سلول های درون این مایع وظیفه مصون سازی ، اصلاح و بازسازی زخم كرم های خاکی را نیز بر عهده دارند .

 

کرم خاکی

کرم خاکی

کرم خاکی

دستگاه گوارش کرم های خاکی

دستگاه گوارش کرم خاکی از قسمت‌های زیر تشکیل گردیده است:

1 – دهان و حفره دهانی که در حلقه‌های 1 تا 3 امتداد دارد.

2 – حلق که در حلقه‌های 4 و 5 است و باعث نرم شدن غذا می‌شود.

3 – مری که در حلقه‌های 6 تا 14 کشیده شده و دارای سه جفت غده‌های آهکی برای خنثی نمودن اسیدهای آلی موجود در غذای خورده شده است.

4 – چینه دان بزرگ با دیواره نازک که وظیفه ذخیره غذا را دارد.

5 – سنگدان در حلقه‌های 17 تا 18 بوده و دارای دیواره‌های عضلانی ضخیم و محکم با لایه داخلی از کوتیکول است. غذای انبار شده در چینه دان به کمک سنگ ریزه‌های موجود در سنگ دان عضلانی تکه تکه و خرد می‌شود.

6 – روده که تا مخرج ادامه دارد و جایگاه جذب مواد گوارش یافته است.

7 – مخرج.

 

دستگاه گوارش کرم خاکی دارای آنزیم‌های پپسین، تریپسین، لیپاز، سلولاز و آمیلاز است.شرح گردش خون کرم ربطی به مطلب این نوشته ندارد فقط باید گفت که 5 رگ اصلی ممتد در طول بدن و 5 جفت قلب در حلقه‌های 7 تا 11 این کرم دیده می‌شود.

دهان در بند اول قرار می گیرد و دارای ساختمان گوشتی بوده و فاقد هر گونه زائده سفت و محكم است . دهان در كرم های خاكی چهار شكل متفاوت داشته كه هر یك از آنها دارای نام ویژه ای دارند .

دهان كرم خاكی در درون حفره دهانی باز می شود . حفره دهانی هم به سوی گلوگاه كشیده می شود . سپس حلق در مری باز می شود و مری نیز به معده كه دیواره های ضخیمی دارد ، منتهی می گردد . معده هم از قسمت عقبی ، به درون روده باریك و راست باز می شود . اگر چه ، شكل و اندازه روده بعد از چهاردهمین حلقه عوض می شود ( یعنی روده پهن شده و سپس در بخش مجاور مقعد به شكل كیسه در می آید ) از طریق مقعد به بیرون باز می گردد . معده غذا را به ذرات ریز تبدیل می كند و سپس آن را به روده می فرستد . روده ، پروتئین ها ، چربی ها و كربوهیدرات ها را از طریق آنزیم ها هضم می كند . مواد غیر قابل گوارش كه به آن ورمی كمپوست گویند ، توسط مقعد به بیرون ریخته می شود .

 

 

 

جریان خون کرم های خاکی

خون كرم خاكی ، قرمز رنگ است . این رنگ ناشی از وجود هموگلوبین در خون است . خون مخلوطی از پلاسما ، هموگلوبین و سلول های پروتوپلاسمی ، سلول های خونی هموسیتیست است . سلول های خونی هموسیتیست موجود در خون شامل سلول های دارای سیتوپلاسم دانه دار ، سلول های بزرگ حفره دار و سلول های لنفاوی ، ترفوسیت و سلول های حفره ای است .

 

تنفس کرم های خاکی

تنفس پوستی از ویژگی كرم خاكی است . بنابراین ، هیچگونه اندام تنفسی دیگری در كرم خاكی وجود ندارد . انتشار گازها به آسانی از طریق سطح خارج پوست بدن صورت می گیرد چرا كه عروق بی شماری خونی ، گاز دی اكسید كربن را به خارج منتشر می كنند .

مخاط و مایع حفره ای ، تبادل گازها را از طریق مرطوب نگه داشتن پوست كرم های خاکی آسان می سازد .

دفع کرم های خاکی

نفریدیوپور یا روزنه دفعی كه در سطح شكمی در دو طرف بدن واقع شده و در تمام بندها به استثناء بند های 1 و3 وجود دارد این منافذ در انتهای غدد مترشحه آهكی می باشند و به كار دفع در بدن كرم خاكی كمك می كنند .

عمل دفع توسط اندامی به نام نفریدیا انجام می شود.انواع گوناگونی از نفرید وجود دارد كه عبارتند از :

  1. نفریدیای بزرگ : این نوع به روده متصل است .
  2. نفریدیای كوچك : این نوع به شكل انگشت بوده و یك دسته ی كوچك لوله ای كه هیچگونه دهانه داخلی ندارد ، بنابراین به آنها نفریدهای پوششی گویند .
  3. نفریدیای جلدی : مجاری آنها درون مری یا حلق یا حفره دهانی كرم خاكی باز می شود .

زادآوری کرم های خاکی

كرم خاكی هر دو اندام جنسی را دارا می باشد بنابراین یك كرم دوجنسی یا هرمافرودیت است . اگر چه برای جفت گیری موفق وجود دو كرم لازم است . در طی عمل جفت گیری آنها ازطریق سطح شكمی وانتهای سرهایشان به گونه ای به هم می چسبند كه سرهایشان درجهت مخالف یكدیگر قرار گیرد و سپس اسپرم از مخرج كرم مذكر به اسپرم دان كرم دیگر منتقل می شود . هرچند معمولا خودباروری در كرم های خاكی رخ نمی دهد ، لذا اغلب باروری به صورت تخم گذاری است كه تخم ایجاد شده چیزی جز كوكون نیست .

 

کرم خاکی در تبریز

كلیتلوم مسئول آزاد كردن ماده چسبناك و ایجاد یك ساختمان حلقه ای به دور تخم های كرم است كه بعدا روی چیزی كه به آن كوكون گفته می شود ، قرار گرفته و موجب سخت شدن كوكون می گردد .

كوكون ها كوچك وكروی هستند ، اطرافشان روشن و شفاف است ، وبه صورت مخروطی باریك می شوند وتا اندازه ساختار بیضی شكل دارند

رنگ تخم های تازه شكل گرفته ی کرم خاکی ، زرد روشن است . سپس در زمان بیرون آمدن از تخم ، به رنگ قهوه ای در می آید .

رنگ كوكون در تخم های تازه گذاسته شده و تخم های در حال تفریخ تغییر می كند . اندازه و شكل کوکون كرم های خاكی با یكدیگر متفاوت است و در هنگام رده بندی یكی از معیارهای مورد استفاده می باشد .

 

کرم خاکی در ارومیه

بازسازی اندام کرم های خاکی

بازسازی اندام در قطع عضو طولی كرم خاكی امكان پذیر نیست . در ضمن كرم های خاکی در بخش عقبی خیلی راحت تر از بخش های جلویی ، اندام خود را ترمیم می كند .  به طورمثال بخش قطع شده جلویی می تواند دم را بازسازی كند . اما بخش عقبی نمی تواند سر را مرمت كند .

 

چرخه زندگی کرم های خاکی

كرم خاكی جانوری است دوجنسی یعنی هم به تنهایی نر است و هم ماده ، اندام های تناسلی همه در ناحیه شكم قرار گرفته اند .

زمان جفت گیری برای همه گونه ها یكسان نیست ، كرم های خاكی در اكثر ماه های سال تولید مثل می كنند ومخصوصا در ماه هایی كه رطوبت هوا زیاد تر است ، این امر افزایش می یابد لقاح از نوع تقاطعی بوده و معمولا 2 تا 3 ساعت طول می كشد در هنگام جفت گیری دو كرم طوری به یكدیگر می چسند كه سر هر یك مقابل دم دیگری و در جهت مخالف هم قرار می گیرند . در هنگام لقاح دو كرم بوسیله ترشحات غده ای به همدیگر می چسبند واز سطح شكمی بدنهایشان بر روی یكدیگر قرار می گیرد  بطوری كه منافذ اسپرماتیكا در مقابل قسمتی از كمربند تناسلی كرم دیگر كه راه ورود اسپرم است قرار می گیرد .

سپس دو كرم ازیكدیگر جدا می شوند بعد از جفت گیری هر كمربند تناسلی ترشحاتی تولید می كند كه بعد از خارج شدن سر انجام روی سطح بیرونی سخت می شود . وقتی این ماده سخت شد كرم به طرف عقب حركت كرده ، بنابراین لوله ای روی سر كرم كشیده می شود و وقتی كرم كاملا رها می شود قسمت انتهایی لوله بسته می شود و پیله را تشكیل می دهد كه تقریبا به شكل لیمو است .

کرم های خاکی جوان كه از پیله خارج شده اند به شكل والدین خود می باشند و به سرعت رشد و تكامل یافته و در حدود 60 تا 90 روز یك برجستگی بنام كمربند تناسلی كه نشانه بلوغ جنسی می باشد در نزدیكی سر ظاهر می شود . هنگامی كه این اندام كاملا تكامل یافت كرم خاكی بالغ شده و می تواند تولید مثل كند . تا كنون اطلاعاتی راجع به طول عمر كرم خاكی به دست نیامده ولی عده ای بر این باورند كه یك كرم خاكی می تواند تا 15 سال زندگی كند .

محاسبه چرخه زندگی انواع كرم خاكی ،‌ نقش مهمی در پرورش كرم ایفا می كند . نوع گونه های كرم خاكی  ، وضعیت خاك ، اولویت غذا و واكنش های رفتاری كرم خاكی ، از عوامل موفقیت فن آوری پرورش كرم به شمار می آید .

كرم خاكی كوكون هایش را در خاك رها می كند . سپس در حدود 15 – 20 روز به درازا می كشد تا كرم های جوان از كوكون بیرون آیند . كرم های جوان نوزادان كرم خاكی هستند . در ابتدا كرم های جوان در وضعیت فاقد كلیتلوم یافت می شوند . یك كلیتلوم در واپسین مرحله رشد ، یعنی زمان بلوغ در كرم ظاهر می شود . از این رو به این موجودات كلیتلوم دار می گویند .

پس از این مرحله از رشد ، كرم های جوان به دوران قابلیت تكثیر می روند كه طی آن كرم ها جفت گیری می كنند . پس از آن از حدود 10 روز كرم ها شروع به ریختن كوكون هایشان در خاك می كنند . این نمونه كلی از چرخه زندگی كرم خاكی است .

 

دشمنان کرم های خاکی

كرم های خاكی دشمنان طبیعی متعددی دارند كه موجب نابودی آنها می شوند ، كه عبارتند از : مورچه های سیاه بزرگ ، مورچه های قرمز ، هزارپایان ، موش های كور ، پرندگان ، موش صحرایی و … هستند .

شرکت ورمی کمپوست از شرکت های معتبر در  زمینه فروش کرم خاکی در تبریز ، کرم خاکی در ارومیه ، کرم خاکی در تهران و سراسر ایران می باشد .